54654

Колку вреди законот на дадениот збор, откриваме на МТВ 1 на 5 јануари

 

Четврток (05.01.2017), 20:50 часот - термин за македонски филм

 

"Збор" е македонски игран филм, снимен во 2015 година по режија и сценарио на Слободан Деспотовски и со поддршка на Агенцијата за филм на РМ и Македонската радиотелевизија. Улогите ги толкуваат Сенко Велинов, Гораст Цветковски, Диме Илиев, Илбер Муртези, Ванчо Петрушевски, Катерина Шехтанска, Ана Стојановска, Гоце Тодоровски, Роберт Вељановски.

 

Zbornaprva1

 

Филмот претставува приказна за двајца пријатели: Горди, кој го почитува законот и кој сака да се обезбеди за староста што доаѓа, но и да ја обезбеди иднината на  ќерката Александра, и Арно, некогашен легионер, човек без вера и без закон. Приказната открива дека Горди не го почитува законот и дека Арно, сепак, има еден закон, дадениот збор, што ќе го почитува на свој, крвав начин.

 

Zbornaprva2

 

Своевремено филмот беше најавен и преку голем балон на плоштадот "Македонија" во Скопје.

 

Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012