54654

Ова се победниците на 89. издание на престижните „Оскари“

 

Прочитајте ги добитниците на вчерашното доделување на Оскарите

 

Oskaripobednici1

 

"Ла Ла Ленд" и "Месечевата светлина" триумфираа на последното 89. по ред доделување на престижните филмски награди - Оскар. Гламур на црвениот тепих, гламур на сцена, но кој ги собра статуетките? Во прилог целосна листа на добитници на Оскар :

 

Најдобар филм :

Moonlight

 

Oskaripobednici9

 

Се работи за филм кој го следи созревањето на едно геј момче од афроамериканско потекло и неговата борба да го најде своето место под сонцето во опасниот Мајами. Приказзната е базирана на драмата "In moonlight black boys look blue".

 

Најдобар актер во главна улога :

Casey Affleck, Manchester by the Sea

 

Oskaripobednici4

 

Афлек го толкува ликот на Ли, депресивен човек кој ќе се врати во родниот град во Месачусец по повод смртта на неговиот брат Џо (Кајл Чендлер). Тој по враќањето ќе биде назначен за старател на внукот Патрик (Лукас Хеџис) а ќе треба да се справи и со неодамнешното разделување од сопругата (Мишел Вилијамс).

 

Најдобра актерка во главна улога :

Emma Stone, La La Land

 

Oskaripobednici2

 

Ема ја толкува улогата на Миа, надежна актерка која работи како келнерка и ги служи познатите филмски ѕвезди. Себастијан, пак, е џез музичар кој што свири по коктел забави во валкани барови. Нивната љубовна врска станува кревка и соништата кои што ги имаат пополека исчезнуваат.

 

Најдобар актер со споредна улога :

Mahershala Ali, Moonlight

 

Oskaripobednici5

 

Најдобра актерка со споредна улога :

Viola Davis, Fences

 

Oskaripobednici10

 

Најдобар анимиран филм :

Zootopia

 

Oskaripobednici6

 

Најдобар краток анимиран филм :

Piper

 

Најдобра продукција :

La La Land

 

Најдобра кинематографија:

La La Land (Лајнус Сандгрен)

 

Најдобри визуелни ефекти :

The Jungle Book

 

Oskaripobednici11

 

Најдобра шминка и фризура :

Suicide squad

 

Најдобро музичко достигнување

La La Land

 

Oskaripobednici8

 

Најдобра филмска песна :

"City Of Stars" од La La Land

 

Најдобра монтажа на звук :

Arrival

 

Најдобар микс на звук :

Hacksaw Ridge

 

Најдобра режија :

La La Land

 

Oskaripobednici3

 

Најдобра костимографија :

Fantastic Beasts and Where to Find Them

 

Најдобро оригинално сценарио :

20th Century Women

 

Oskaripobednici12

 

Најдобра адаптација на сценарио :

Moonlight

 

Најдобар документарен филм:

O.J.: Made in America

 

Најдобар краток документарен филм

The white helmets

 

Најдобар странски филм

The Salesman, Иран

 

Oskaripobednici7

 

Дани | ТВ Пакет

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012