54654

Телма најави македонски кандидат за Оскар, но не го емитуваше

 

Телма го најави во Балканско кино, но не го емитуваше

 

Поради бокс мечевите кои ќе се емитуваат секоја сабота на Телма во 21 часот, во програмската шема на Телма, балканските филмови имаа нов термин - по полноќ. Вчеравечер требаше да биде емитуван "Ослободувањето на Скопје", но тоа не се случи. Филмот не е емитуваше по полноќ и покрај тоа што го пишуваше во програмската шема на телевизијата. Во продолжеие ве потсетуваме за кој филм станува збор :

 

Osloboduvanjeskio1

 

Филмот е македонско-хрватско-финска копродукција во која главните улоги ги толкуваат Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Луција Шербеџија, Мико Ноусаинен, Раде Шербрџија и Петар Мирчевски. Финансиски е подржан од Еуримаж и Агенцијата за филм на Македонија.

Дејството се одвива за време на Втората Светска војна. Низ очите на 11 годишниот Зоран ги гледаме страдањата и хоророт на луѓето кои поминуваат низ војната. Додека неговиот татко е партизан кој се бори против Германците, неговата мајка, Лица, започнува љубовна афера со германски офицер.

 

Osloboduvanjeskio2

 

Поминуваат годините, доаѓа денот на ослободувањето на Скопје. Она што останува да се запрашаме е како понатаму? Дали, општеството ќе ја казни Лица за она што го направи, и дали семејството ќе ја постигне некогашната хармонија?

 

Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012