54654

Италијанската историска драма за „Барбароса“ во два дела на МТВ 1

 

3. и 8. декември - италијанска воена драма на Прва

 

Недела, 3 декември, во 21.45 часот на првиот канал на Македонската телевизија ќе биде емитуван првиот дел од филмот "Барбароса - меч на војјната".

 

Barbarosamtv11

 

Во мрачните длабочини на Европа во 12 век, царот на светото Римско Царство, свирепиот Фридрих Барбароса, сè повеќе го шири своето царство и се чини дека ништо не може да го запре во желбата да ја издигне својата империја. Неговата војска немилосрдно напредува и зазема територии, ограбува и пустоши сè пред себе. Во целата земја владее хаос, а и затоа што теророт на Барбароса не стивнува, еден горд и храбар витез решава да му застане на патот и да се заземе за својот народ, започнувајќи крвави борби меѓу царската војска и легендарната Дружина на смртта.

 

Barbarosamtv12

 

Во вториот дел од приказната за Фридрих Барбароса, него ништо нема да може да го запре во намерата да ја изгради својата империја. За време на освојувачките походи тој се истакнува по својата свирепост, но еден храбар и горд витез од Милано со својата војска од 900 луѓе, позната како „племе на смртта“, е решен да му застане на царот на патот. Вториот дел ќе го следите во петок на 8ми декември во 21 часот.

Улогите ги толкуваат Руџер Хауер, Раз Деган, Френк Мјуреј Абрахам

 

Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012