54654

Ова се сите номинации за „Оскарите“ - кој ќе добие статуетка?

 

Листа на номинации за Оскар

 

Вечер на Оскарите. Вечер на гламур и исчекување - кој ќе ја добие златната статуетка? Во продолжение, погледнете ги номинациите и вечерва навивајте за вашиот фаворит :

 

Shapeofwater2

 

Најдобар филм:

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missour

 

Shapeofwater3

 

Најдобра актерка во главна улога:

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie, I Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

 

Shapeofwater4

 

Најдобар актер во главна улога:

  • Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour
  • Denzel Washington, Roman J Israel Esq

 

Shapeofwater6

 

Најдобра споредна женска улога:

  • Mary J Blige, Mudbound
  • Allison Janney, I Tonya
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

 

Shapeofwater5

 

Најдобра споредна машка улога:

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Christopher Plummer, All The Money In The World
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 Најдобар режисер:

  • Dunkirk, Christopher Nolan
  • Get Out, Jordan Peele
  • Lady Bird, Greta Gerwig
  • Phantom Thread, Paul Thomas Anderson
  • The Shape of Water, Guillermo Del Toro

Најдобро оригинално сценарио:

  • The Big Sick
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 Најдобро адаптирано сценарио:

  • Call Me By Your Name
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly's Game
  • Mudbound

 

Shapeofwater7

 

Најдобри визуелни ефекти:

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol2 
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

Најдобра монтажа:

  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Shapeofwater8

 

Најдобра костимографија:

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Victoria and Abdul

Најдобра облека и шминка:

  • Darkest Hour
  • Victoria and Abdul
  • Wonder

Најдобра кинематографија:

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water

Најдобра продукција:

  •  Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water

Најдобри звучни ефекти:

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

 

Shapeofwater9

 

Најдобра монтажа на звуци:

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Најдобра оригинална песна:

  • Mighty River, Mud Bound
  • Mystery of Love, Call Me By Your Name
  • Remember Me, Coco
  • Stand Up for Something, Marshall
  • This Is Me, The Greatest Showman

Најдобра оригинална музика:

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Shapeofwater10

 

Најдобар краток анимиран филм:

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Најдобра краток филм сниман во живо:

  • DeKalb Elementary
  • The 11 O'Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All Of Us

Најдобар краткометражен документарен филм:

  • Edith and Eddie
  • Heaven is a Traffic Jam on The 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

Најдобар документарен филм:

  • Abbcus
  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

 

Shapeofwater11

 

Најдобар филм на странски јазик:

  • A Fantastic Woman
  • The Insult
  • Loveless
  • On Body and Soul
  • The Square

Најдобар долгометражен анимиран филм:

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

 

Дани | ТВ Пакет

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012