54654

Воениот ЈУ филм „Црвениот удар“ оваа недела на Алфа

 

"Crveni udar", југословенски филм на Алфа на 29 април

 

Покрај многуте репризи, Алфа стана препознатлива и по српските филмови кои ги емитува. Недела, 18 часот и 50 минути е термин за југословенски филм на Алфа.

 

Crveniudar1

 

За сите оние ју носталгичари кои сакаат да се потсетат на југословенската кинематографија, оваа недела, 29 април ќе се емитува "Црвениот удар", филм од 1974 година. Режијата е на на Предраг Голубовиќ, сценариото на Бранислав Божовиќ и Ратко Ѓуровиќ, а во главните улоги настапуваат Велимир Бата Живојиновиќ, Борис Днорник, Берт Сотлар и Абдурахман Шаља.

 

Crveniudar1

 

Филмот ги прати рударите на Трепча, најголемиот рудник за олово во Европа кои биле познати и по предвоените штрајкови. Но откако Германците ќе го запоседнат овој рудник кој им е важен за нивно наоружување, тогаш рударите започнуваат со диверзии. Овие луѓе, изложени на смртна опасност, во целата таа жестока и опасна ситуација и борба, ќе најдат време и за хумор кој на крајот ќе ги донесе до посакуваната цел.

 

Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012