54654

Елена Велевска: „Јовано, Јованке“ е бугарска песна... (?)

 

Пу, пу, не важи - Елена ја повлече изјавата

 

Elenajovano1

 

Македонската фолк пејачка Елена Велевска од неодамна стана ексклузивец на "Пајнер" и бугарската телевизија Планета. Почна да снима нови песни за бугарската телевизија и да има свои настапи во соседна ни Бугарија, како и да гостува и да дава интервјуа. И во едно такво интервју за Планета, Велевска објаснува дека во Австралија се пејат многу од бугарските песни, меѓу кои и "Јовано, јованке" и "Кажи, кажи, облаче ле бело". Gledy ја пренесе нејзината изјава, а ние нивното видео :

 

 

По објавата на видеото, Елена Велевска на нејзиниот ФБ профил се извини до Македонците, велејќи дека погрешно се изразила.

- Тврдам и стојам зад тоа дека "Јовано Јованке", "Кажи,кажи облаче ле бело" се македонски песни, препеани и во Бугарија и се пеат на секој настап - изјави Елена.

 

Дани | ТВ Пакет

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012