54654

Традиционален велигденски концерт на „Танец“ вечерва во МНТ

 

"Од рожденство до воскресение" - концерт на Танец

 

Tanecvelig20171

 

Традиционален велигденски концерт на "Танец" вечерва со почеток во 20 часот во Македонскиот Народен Театар во Скопје. Ансаблот за македонски народни игри и песни, освен во Скопје, овој месец ќе има свои настапи и низ другите градови ширум земјава. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по повод големиот христијански празник концерти ќе одржи и во мај во уште пет градови низ Македонија – Тетово, Гостивар, Ресен, Кочани и Пехчево.

 

Tanecvelig20172

 

Неодамна, "Танец" издаде уште две изданија од "Незаборав", со 10 македонски ора и 28 изворни македонски песни. Директен пренос од концертот ќе врши Македонската Радиотелевизија.

 

Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012