54654

Новата драмска серија „Сенки над Балканот“ премиерно и на МТВ 1

 

Секоја недела на Прва - "Сенки над Балканот" (11 епизоди)

 

Извонредна политичка трилер драма со елементи на мистика во која настапува интернационална екипа. Дејството се одвива во 1928 година во Белград, како престолнина на Кралството на СХС (Кралството на Србите, Хрватите и Словенците), кога Балканот важел за „Колумбија на Европа“, а Бјелогрлиќ настапува и во една од главните улоги.

 

Senkinadbalkanot1

 

Серијата ќе се емитува премиерно на 5 ноември на програмата на Македонската радио-телевизија, Радио-телевизија Србија, како и уште на три национални телевизии во регионот и во Руската Федерација. Оние што ги виделе првите две епизоди велат дека се работи за продукција која потсетува на најдобрите современи светски серии.

Во серијата провејува постмодернистичка комбинација на  трилер и драма, спој на фикција и историски настани, а  се среќаваме и со многу автентични ликови. „Сите овие ликови се во функција на драмскиот заплет“, вели Бјелогрлиќ и додава дека серијата е снимана во Србија, Македонија и во Русија.

 

Senkinadbalkanot2

 

Содржина:

Една вечер козакот Алјоша убива свештеник во една руска црква затоа што е сведок на грабежот што го извршува. Младиот инспектор Станко е на својата прва работна задача, да го реши убиството заедно со стариот инспектор и воен ветеран Андра Танасијевиќ. Луѓето на Врангел, со база во Белград, Сорокин и Фјодор, сфаќаат дека од црквата е украден Врангеловиот реликт. Движејќи се по трагите, Андра оди во затворот Главњача да го праша својот воен пријател, македонскиот сепаратист Дамјан, кој му го кажува името на еден човек од бандата на Татко. Алјоша ја посетува својата љубовница Виолета, но мора да бега пред да дојде мажот ѝ. Офицерот Сорокин пристигнува во Белград и му ги носи на генерал Врангел вестите за убиството и грабежот во црквата. Во меѓувреме, во едно село на југот на поранешното југословенско кралство, во Македонија, шефот на македонскиот опиумски картел, Киро, ги чита вестите за пресудата на Дамјан и им наредува на своите луѓе да се подготват за пат за Белград.

 

Senkinadbalkanot5

 

Режија: Драган Бјелогрлиќ

Сценарио: Даница Пајовиќ, Драган Бјелогрлиќ, Владимир Кецмановиќ, Дејан Стоиљковиќ

Продукција: Радио-телевизија Србија, Кобра Филм

Копродукција: СФС/Скопје Филм Студио, Македонска радио-телевизија, Радио-телевизија Република Српска

Копродуценти: Томи Салковски, Сталбел Мисалков

Улоги: Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Александар Галибин, Андреј Зибров, Милош Тимотијевиќ, Петре Арсовски, Јана Стојановска, Тони Михајловски, Аксел Мехмет, Петар Мирчевски, Дениз Абдула, Никола Ристановски, Петар Мирчевски

 

Senkinadbalkanot4

 

Во продолжение погледнете го официјалниот трејлер на серијата :

 

 

Дани | ТВ Пакет

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012