54654

Мароко побара помош од Египет поради Саваш и Бали бег

 

На луѓето во Мароко им пречат исти гласови во синхронизацијата

 

Турските серии несомнено се популарни не само во балканските земји, туку и во арапските. И турските актери уживаат голема популарност во Мароко како што се Бурак Јозџевит (Бали бег од "Величествениот"), Киванч Татлитуг ("Ѓумуш" и "Притаени страсти") и Мурат Јилдирим (Саваш од "Љубов и казна").

 

Burakmuratvostanie1

 

Во Мароко, сериите со години се најгледана телевизиска програма и се емитуваа со титл. Но, од скоро, турските сапуници се надсинхронизирани. Па така новите серии на Бали бег, Бехлул и Саваш се емитуваат надсинхронизирани и тоа сите тројца актери се синхронизирани од ист марокански актерски глас. Гледачите се зачудиле, затоа што одеднаш тројцата турски актери звучеле како еден.

 

Burakmuratvostanie2

 

Тоа предизвика незадоволство кај гледачите во Мароко кои со петиции и жалби реагираа до телевизиите во Мароко и продукциите во Турција. За помош, Мароканците се обратиле до Египет за да најдат нови актери кои ќе ги синхронизираат нивните омилени Турци. На тој начин, се средила ситуацијата и гледачите продолжиле да ги следат турските серии.

 

Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

1111ivan Baner

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012