54654

Вака изгледала луксузната куќа од „Парампарче“ пред 100 години

 

Денес е една од најпосетените туристички атракции во Истанбул

 

Vlataodparam1

 

Освен интригантната приказна и одличната актерска екипа, турската серија "Парампарче" (Сител) ги оддушевува македонските гледачи и со високобуџетната продукција во која е вклучена врвна екипа. Во секоја епизода може да се забележат околу 27 различни локации на снимање.

Vlataodparam3

Но сепак главните пресврти се случуваат во луксузната отоманска вила на Џихан покрај Босфорот, која изобилува со скапоцена столарија и уредување.

 Vlataodparam5

 

Огромно здание кое со својата архитектура ги поврзува традицијата на Истокот и урбаноста на Западот, а привлекува милиони туристи да ја посетат и да се фотографираат.

 

Vlataodparam4

 

Но, за да дојде до ова што е денес, таа фамозна вила крај Бозфорот претрпела многу измени низ годините. Се мненувале сопственици, служела за различни намени, но во секое време ја задржала спецификата. Па така, куќата на Џихан и Дилара пред 100 години изгледала вака :

 Vlataodparam2

 

 Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012