54654

Бугарите наплаќаат по 6000 евра реклама за време на турска серија

 

6.200 евра чини реклама за време на султанката "Косем"во Бугарија

 

Турските серии очигледно 10 години по ред се најбараната, најгледаната и најскапо платената телевизиска програма на балканските телевизии. И по скоро 10 години емитување, тие се на врвот на гледаноста во Македонија, Бугарија, Албанија, Босна и Хрватска.

 

Reklamavobg1

 

Најгледаниот термин на бугарските телевизии е терминот од 20 часот кога се емитува турска серија на бугарската телевизија bTV. Па така, доколку некој сака да се рекламира за време на турската серија на оваа телевизија, треба да плати 6.000 евра за 30 секундна реклама. Во моментов се емитува "Не се откажувам!", а за една недела продолжува историската драма "Косем" кога огласувачите треба да платат и над 6 ијади евра доколку сакаат нивниот производ да се рекламира во терминот на Косем.

 

Reklamavobg2

 

За време на турски серии кои не се емитуваат во прајмтајм, цените за рекламирање се пониски. Па така, во Бугарија реклама за време на емитување на "Вљубениот ерген" чини над 1500 евра, а за време на "Карасевда" триесет секунди ќе ве чинат 600 евра. На конкурентската Nova, цените за рекламирање за време на турски серии не се така високи, но затоа пак се високи цените за реклама во реално домашно шоу.


Дани | ТВ Пакет

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012