54654

Во недела, „Секунди пред катастрофата“ во Гвадалахара на Сител

 

Недела, 25 март, Сител телевизија, веднаш по "Судбините од животот"

 

22 април, 1992 година. Во Халиско во државата Гвадалахара во Мексико се случи голема катастрофа кога во серија на експлозии во канализациониот систем погинаа над 240 луѓе. Над 1500 останаа без своите домови, над 1000 беа повредени, а над 500 исчезнати.

 

Pekolotvogvadalahara1

 

Целосната материјална штета која го уништи градот се проценува до 1 билион долари. Пред катастрофата, жителите на Гвадалахара се жалеле на остар мирис на гас од канализациониот систем, па дури и бел гас излегувал од водоводните и канализационите цевки. Сепак, градските власти не сметале дека е нешто ризично и страшно за да би ги евакуирале граѓаните.

 

Pekolotvogvadalahara2

 

Сепак... се случила голема несреќа, многу експлозии кои резултирале со голема паника и немир во Мексико. Што доведе до оваа несреќа? Што покажа истрагата, а што се случило на неколку секунди пред и по катастрофата? Пеколот во Гвадалахара ќе биде прикажан во тв документот "Секунди пред катастрофата" на Сител во недела, во 22 часот.

 

Дани | ТВ Пакет

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012