54654

Кој е сѐ замешан во случајот Фени - недела во „Код“ со Лупевска

 

29 април, недела - "Код" го истражува случајот за кавадаречки Фени

 

Контровезрите околу металуршкиот комбинат "Фени Индустри" не запираат – Казахстанците од Kунико под истрага но во чии раце е сега комбинатот? Бахамци,Грци или Швајцарци? Кои се казахстанските олигарси со белгиски пасоши: Александер Мачкиевич, Паток Чодиев и Алијан Ибрагимов, кои стојат зад поранешниот сопственик на Фени – холандски Кунико.

 

Kodzafeni1

 

Како казахстанската тројка, сомничена за перење пари, корупција, мито и даночни затајувања поминала низ филтерот на македонските власти? Што правеле УЈП, Финасиската полиција, Управата за финансиско разузнавање, кога се извлекувале милиони од продаден, а ненаплатен фероникел?

 

 

Транспаренси обвинува за штетен договор, Заев тврди дека поранешен директор на УБК бил главен за рудата. "Код" во потрага по одговорите кој сѐ и како е замешан во случајот ФЕНИ. Гледајте во nедела 19.15 часот на Телма.

 

Дани | ТВ Пакет

Tropico 300x250

1111bebe Humanitarna

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012