54654

Вистинска Содома и Гомора приреди Папаз на отворањето на FWSK

 

Отворањето на шеснаесета по ред Модна недела во Скопје есен-зима 2017/2018 започна со спектакуларно модно шоу на дизајнерот Андреј Папаз Ѓоргиевски. Приказната за потопот на билбиските градови за Содома и Гомора беше пресликана во модни парчиња на пистата кои моделите ги презентираа. 

 

Papaz15

 

На сцената доминираше црната боја, претставена во мат и сјајни варијации, како и сиви тонови, бела и цигла боја а модните парчиња изработени беа од еко-кожа, свилен шифон, штоф, жоржет, скај и мрежа.

 

Papaz

Papaz7

Papaz4

 

„Подем на гревот е раскошна и драматична колекција, вистинска симбиоза на библиската приказна за Содома и Гомора, поврзана со блискиот исток, како денешна територија, каде што се смета дека се наоѓале овие два града, спакувано во една современа форма окарактеризирана со провокативност и сексапил. Сите мои љубители на модата, благодарам што присуствувате и уверен сум дека уживавте во една поинаква приказна креирана од мене“ вели Папаз.

 

AndrejGorgievskiPapaz

 

Тимот кој работеше на оваа ревија е до сега проверена за него, музиката ја направи Димитар Андоновски која имаше силен печат кај публиката.  Поддржувачи на настанот се  Министерство за Култура на Република Македонија, Институтот за истражување во животната средина градежништво и енергетика ИЕГЕ, Pixel print и Симпекс.

Минатата година Папаз имаше свое прво претставување на Моден викенд со Враќањето на Антихеројот. 

 

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012