54654

Храбрите жени прикажани во новата колекција на Викторија Арсовска

 

Статусот на жената во времето на француската револуција и нивната борба за права и еднаквост е темата на колекцијата Маршот на боговите за есен- зина ‘17/18, на Викторија Арсовска – VA. Токму на престојниот Моден викенд во Скопје креациите беа во форма на корсети затскриени со капути и елеци од чоја и кожа, свилени фустани во комбинација со кожени колани и метални копчиња, со крут штоф, обоени во црни нијанси, црвени и беж.

 

VA15

 

„Ова мое прво самостојно претставување на Моден викенд во Скопје беше вистински предизвик за да се креаира за жената во минатото, приказ на храбар чекор на понежниот пол, претставени како дами и бунтовнички истовремено, но и како доилка и војник во една паралела, како љубовница во панталони која ужива во разни разврати и скандали кои се табу теми. На сите посетители им приредив еден поинаков марш на боговите што ми претставува понатамошен поттик за развивање на модната гранка“ вели Арсовска.

 

VA7

VA12

VA100

 

Викторија Арсовска има свое сопствено модно студио во Скопје, има учествувано со модни презентации на Денови на претприемништво, Модна недела 2010 групна ревија на студентите на Фон Универзитет со колекција Кабаре, како и со проектот на Пелистерка, Аларм фестивал со групна ревија од рециклиран материјал,  костимографија на претставата „Жени без маж и ништо повеќе“ во режија на Софија Ристевска -Интимен театар 2013. Соработка имала остварено до сега со естрадните уметници, Влатко Лозановски, Тамара Тодевска, Наташа Малинкова, Еги.

 

ViktorijaArsovskaVA

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012